Wordpress czy Joomla?

Wordpress czy Joomla? Co wybrać?

Wordpress czy Joomla? Oto jest pytanie! Osoby, które właśnie zabierają się za stworzenie strony internetowej z CMSem mogą mieć problem z wyborem, bo oba te programy są zachwalane przez ich zwolenników. Podzielę się z Wami moim doświadczeniem w tej kwestii.

CMS Wordpress - system blogowy, który się rozrósł. Rozwinął.

Wordpress na początku był systemem blogowym, ale teraz to już od wielu lat "pełnoprawny" CMS do stron internetowych. A nawet sklepów! Dlaczego o tym piszę? Ponieważ przyczyna takiego rozwinięcia się była jedna: coraz większa rzesza fanów, przyciągana do Wordpressa jego wyśmienicie łatwym sposobem, w jaki zarządza się stroną. To jest po prostu łatwe i przyjemne. Dlatego WP zdominował rynek CMSów - dał ludziom to, czego chcieli: duże możliwości, na które nie musieli zapracować ciężką pracą przy nauce programowania.

Dlatego w batalii Wordpressa z Joomlą to on jest domyślnym faworytem.

Zalety stają się wadami: bezpieczeństwo Joomli i Wordpressa

WP, ponieważ jest najpopularniejszym CMSem na świecie, jest też najczęściej hakowany. Z tym faktem wiąże się konieczność zabezpieczania strony postawionej na Wordpressie - bez tego Twój serwis może nie podziałać długo. Joomla, co prawda, jest druga na liście popularności CMSów, ale jest daleko za Wordpressem, więc i z mojego doświadczenia wynika, że jest z nią mniej problemów na płaszczyźnie bezpieczeństwa.

Aha, żeby było jasne: o każdy CMS trzeba dbać, bez względu na to, jak bardzo jest (nie)popularny. Ale te, które są szerzej znane, będą częściej padały ofiarami ataków, bo żadne zabezpieczenia nie dają 100% pewności, że serwisowi się nic nie stanie.

Motywy i wtyczki: wygrywa Wordpress

Motywów i wtyczek do Wordpressa jest multum. Multum. Do Joomli też ją jedne i drugie, ale po kilkuletniej pracy w środowisku WP uznałem, że tych joomlowych dodatków jest jakby... mniej. Trudniej znaleźć sensowne motywy (zwłaszcza, jeśli szukasz motywu bezpłatnego).

Społeczność

Tutaj Wordpress znów wygrywa. Wszystko dlatego, że czasy Joomli już przeminęły. Ma ona nadal swoich zwolenników, ale nie ma ich wielu, czego nie można powiedzieć o Wordpressie.

Do dużego portalu czy do mikro stronki?

Kiedyś (kilka lat temu) napisałbym tak: Joomli używaj do większych serwisów, a Wordpressa - do mniejszych. Dziś to już tak nie działa. Wordpressa wykorzystuje się do tworzenia wszelkich stron internetowych, od amatorskich mikro blogów po duże, znane serwisy. Czasami open source'owy CMS nie jest wskazany - wtedy pisze się coś specjalnie pod dany projekt, ale nie dzieje się tak, że Wordpress jest zastępowany Joomlą. To znaczy dzieje się, ale rzadko kiedy.

Podsumowanie: WP czy Joomla?

Wordpress. Przykro mi, Joomlo. Dobrze nam się kiedyś razem pracowało, ale w tej branży trzeba iść z duchem czasu, a Ty tego nie robisz. Dzięki za wszystkie godziny spędzone na pracy z Tobą! :)

www.000webhost.com