kreator Wix - strona główna

Wix – świetny kreator stron www

Przyznam się, że o tej aplikacji myślę jak o narzędziu dla ludzi z duszą artysty. Być może to zasługa ich marketingu, a być może jest tak, ponieważ często korzysta z niej kolega z zaprzyjaźnionej agencji reklamowej, do którego słowo „artysta” świetnie pasuje (pozdrawiam! ;)). Zobaczmy, cóż ten kreator jest w stanie nam zaoferować.

Pierwszy rzut oka – czysto i czytelnie

Wchodzimy na stronę Wix.com i widzimy prostotę. To jakby obietnica, że używanie tego kreatora będzie proste i przyjemne, bez niepotrzebnego udziwniania.

Darmowy kreator stron www

Napis głosi: Stwórz swoją darmową niesamowitą witrynę. Spodziewam się więc, że nawet osoby bez budżetu mogą zbudować własną stronę z kreatorem Wix. Fajnie! Podobne rozwiązanie znamy już choćby z programu Jimdo, który opisywałem ostatnio.

Wiadomo, że jeśli ma być za darmo, to będą jakieś ograniczenia funkcjonalności, np. strona będzie wyświetlała reklamy. Jednak dla wielu osób nie jest to problem, dlatego możliwość założenia takiej strony za darmo może być atrakcyjna.

Możemy od razu kliknąć na przycisk Zacznij teraz, albo wybrać jeden z przykładowych szablonów i od niego zacząć tworzenie naszej strony internetowej. Spójrzcie na proponowane szablony. Jak dla mnie, skojarzenie z pierwszego akapitu jest jak najbardziej uzasadnione: fajne szablony dla artystycznych dusz! :)

Ja zacznę od przycisku.

Pojawia się okno z napisem Zaloguj się. Po chwili zauważam, że służy ono zarówno do logowania się jak i do zakładania konta – nie dajcie się zwieść ;) Zaznaczamy pole Jestem nowym użytkownikiem i zakładamy konto na Wix.com.

Szablony posegregowane tematycznie

Wix natomiast bez zbędnych ceregieli przechodzi do pracy nad naszą stroną. Na pierwszy ogień dostajemy możliwość wyboru szablonu naszej strony – według kategorii. Wybór nie musi być ostateczny – kategorię i wybrany szablon można potem zmienić.

Pod każdym szablonem mamy dwa przyciski: Podgląd (możesz od razu zobaczyć ja wygląda szablon „na żywo”) i Edytuj (czyli: „wybieram ten szablon, bierzmy się do pracy nad moją stroną www!”). Ja włączę od razu edytor.

Kreator we własnej osobie

 

Zobaczmy po kolei, jak wygląda i działa kreator Wix.

Nazwa naszej strony www

W tym momencie pojawiła się we mnie wątpliwość. Mamy możliwość stworzenia darmowego adresu własnej strony www, ale tylko w formacie

twojemail.wix.com/niewiempocotennapis

Mówiąc po ludzku, adres e-mail, który podałeś podczas zakładania konta będzie pierwszą częścią adresu strony. Na końcu tegoż adresu musimy jeszcze podać jakiś niepotrzebny nikomu człon. Twoja strona, w bezpłatnej wersji, może się nazywać np. tak:

jankowalski.wix.com/kominkikaflowe

Można oczywiście wykupić pakiet płatny i wtedy podpiąć ładną, profesjonalną domenę np. jankowalski.pl.

Moja opinia na ten temat jest taka: adres w postaci twojemail.wix.com/niewiempocotennapis dyskwalifikuje Wixa jako darmowy kreator stron. Kto w dzisiejszych czasach ma adres strony który tak wygląda? Jeśli szukasz czegoś darmowego, lepiej zainteresuj się Jimdo.

Jeśli jednak masz budżet na stworzenie fajnej (niekoniecznie artystycznej), profesjonalnej strony internetowej (co polecam właścicielom firm), czytaj dalej.

Do domen (domena to to samo adres strony www) jeszcze wrócimy w dalszej części tego tekstu.

Praca z edytorem

Edytor strony w wix.com można ocenić na dwa sposoby, w zależności od tego, co chcesz z nim zrobić.

Chcesz po prostu przerobić jeden z szablonów dopasowując go do swoich potrzeb?

W porządku. Edytor Wix pozwoli Ci na szybkie wprowadzenie zmian tak, że za kilkanaście minut Twoja strona internetowa będzie gotowa. Oczywiście nie musisz wiedzieć jak stworzyć stronę www. Wystarczy, że klikniesz na dowolny element strony i pojawi się menu, które podpowie Ci co możesz zrobić z danym elementem. Na przykład: klikam na zdjęcie i widzę, że mogę:

  • zmienić obraz
  • dodać nowy obraz
  • wstawić link (odnośnik) do tego obrazu tak, żeby po kliknięciu internauta trafił na inną stronę (np. na inny dział mojej strony)
  • i zmienić inne ustawienia

Proste.

Tak samo dostosujesz menu strony (nawigację), teksty, zdjęcia, dodatki.

Najłatwiejsza jest zmiana kolorystyki strony. Wix posiada wiele zestawów kolorystycznych, z których możesz wybrać jeden dla siebie:

szablony Wix mogą mieć różną kolorystykę

A może masz swoją własną wizję strony internetowej i chciałbyś stworzyć ją od zera bez konieczności martwienia się o kod?

Masz i taką możliwość. Poprosiłem wspomnianego we wstępie kolegę, żeby opowiedział o tym coś więcej. Jarku, co sądzisz o możliwości stworzenia strony www zupełnie od zera w Wix?

J: Robię tak dość często. Co jakiś czas trafia się klient, który chce stronę www szybko i tanio. My projektujemy dla niego całą identyfikację wizualną (znak graficzny, wizytówki, papier firmowy, itp.), a potem wykorzystuję ją w stworzeniu strony www. Tu nie ma miejsca na szablony. Strona musi bowiem doskonale pasować do innych materiałów graficznych (czy jak to się tam fachowo nazywa – przyp. Michała, nie do druku).

Kreator Wix pozwala dość łatwo zbudować stronę niemal dowolną. Żeby wykorzystać jego możliwości, należy spędzić nieco czasu na zapoznaniu się z nim, ale efekt naszej pracy z tym programem może być dokładnie taki, jaki zamierzaliśmy.

Dodam jeszcze tylko, że tworzenie strony internetowej w Wix może wymagać znajomości jakiegoś programu graficznego, np. Gimpa, Photoshopa czy Corela. Dopiero jeśli umiesz posługiwać się jednym z takich programów, Wix odkryje przed Tobą wszystkie swoje ogromne możliwości.

Co tu więcej dodawać? Widzimy, że kreator Wix może być narzędziem zarówno dla amatorów jak i dla osób bardziej doświadczonych w pracy z komputerem.

Sklep Wix z dodatkami do Twojej strony

Jeśli potrzebujesz dodatkowych, nietypowych funkcjonalności w swoim serwisie, możesz je sobie doinstalować. Niektóre z nich są darmowe, za inne trzeba zapłacić (również wtedy, gdy już zapłaciłeś abonament za płatną wersję Wixa). Przykładem darmowej aplikacji rozszerzającej funkcjonalność strony jest moduł Facebooka z przyciskiem „Lubię to!”. Płatne są na przykład dodatki zamieniające naszą stronę www w sklep internetowy.

aplikacje dostepne w kreatorze Wix

A jak to jest z tymi domenami w Wix?

W przypadku darmowego pakietu, jak już pisałem, adres strony jest… powiedzmy wprost: mizerny. Do płatnych pakietów dostaniesz darmową domenę – w cenie pakietu. Nie musisz mieć już własnej domeny. Jeśli jednak już ją masz, możesz ją podłączyć do swojej strony www. Szczegółów nie będę opisywał, bo wszystko jest fajnie wyjaśnione w kreatorze Wix. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij sekcję Adres witryny w Ustawieniach edytora.

Strona www dla firmy

Teraz porozmawiajmy o tym, czy Wix nadaje się do stworzenia strony firmowej. Oczywiście, że się nadaje!... ale: musisz pamiętać o dwóch rzeczach:

  • kup pakiet z domeną: darmowy adres nie nadaje się właściwie do niczego oprócz testowania strony www
  • kup pakiet z domeną: darmowy pakiet nie pozwala na zainstalowanie statystyk oglądalności strony Google Analytics. Nie bardzo sobie wyobrażam, żeby firma nie wiedziała co się dzieje na jej stronie internetowej. (z prawej screen do Analytics)

Jarek, czy chciałbyś dodać coś do tego, co napisałem?

Skoro już dajesz mi możliwość zaistnienia na Twojej świetnej stronie www i zyskania ogólnoświatowej sławy – to skorzystam.

Chciałbym wspomnieć jeszcze choćby o kilku rzeczach.

Po pierwsze, Wix cały czas się rozwija. Używam go już dość długo i mogę powiedzieć, że kreator znacznie ewoluował w bardzo dobrym kierunku. Nie raz było tak, że potrzebowałem jakiejś funkcjonalności, a za jakiś czas była ona dodawana. To dowodzi, że twórcy tej aplikacji wiedzą co robią i zapewne słuchają opinii użytkowników.

Po drugie – muszę pochwalić ludzi z pomocy technicznej. Zdarzało mi się korzystać z ich pomocy i zawsze szybko odpisywali na moje pytania. Czasem nawet rozwiązywali jakiś problem za mnie, jeśli była taka potrzeba. Słowem: można na ich liczyć.

I trzecia rzecz, raczej ciekawostka, choć niektórzy może skorzystają. Dowiedziałem się kiedyś, że stronę stworzoną w Wixie można łatwo powielić, czyli skopiować. Przydaje się, jeśli chcesz stworzyć dwa serwisy tylko trochę się od siebie różniące. Łatwiej jest wtedy napisać do pomocy technicznej i poprosić o skopiowanie strony z jednego konta do drugiego niż stworzyć tą drugą od zera. Taka usługa jest oczywiście bezpłatna.

Dzięki za te informacje.

Podsumowanie

Wix daje znacznie większe możliwości stworzenia strony internetowej – jeśli tylko będziesz chciał z nich skorzystać. Jeśli nie, może posłużyć jako prosty kreator stron internetowych, który pozwoli Ci zbudować stronę www w kilkanaście-kilkadziesiąt minut. Jest to fajna alternatywa dla opisywanego wcześniej na tej stronie kreatora Jimdo, ale nie podejmę się oceny który z nich jest lepszy. Jak zwykle: to zależy od tego, czego poszukujesz. Polecam zerknąć na zestawienie kreatorów.

www.000webhost.com