aby stworzyć stronę internetową, należy ją najpierw zaplanować

Tworzenie stron internetowych od zera – co jest potrzebne?

Być może część osób, które trafiły na Eagle7.pl nie chce korzystać z kreatorów stron www. Jeśli szukasz sposobu na zbudowanie strony www od zera, przeczytaj ten artykuł.

Na czym polega tworzenie stron internetowych?

Budowanie stron www to proces składający się z kilku etapów. Wymaga kilku różnych umiejętności, dlatego profesjonaliści zajmujące się tym tematem często łączą się w zespoły i razem pracują nad jedną stroną.

Ale nie przejmuj się. W pojedynkę też możesz tworzyć strony internetowe i to bardzo dobre. Musisz jedynie poświęcić nieco czasu na zdobycie kilku umiejętności, o których przeczytasz poniżej. Pamiętaj, że jeśli chcesz tworzyć strony internetowe dla innych (zarabiając na tym), musisz posiąść poniższe umiejętności przynajmniej w stopniu dobrym. W innym przypadku (jeśli tworzysz strony www dla siebie) to tylko od Ciebie zależy jaki poziom umiejętności będzie Cię satysfakcjonował.

Umiejętności potrzebne do tworzenia stron www

Tworzenie grafiki komputerowej

Budowanie strony www zaczynamy od stworzenia grafiki komputerowej. Każda strona jest na początku po prostu rysunkiem wykonanym w takim programie jak Photoshop (płatny) lub Gimp (darmowy). Pierwszą umiejętnością jest więc umiejętność obsługi jednego z tych programów. W Photoshopie lub Gimpie tworzymy na przykład taką grafikę:

Aby z grafiki zbudować stronę www, musimy dodać do niej kod. Podstawowymi językami, które musisz w tym celu posiąść są HTML i CSS, najlepiej w najnowszych wersjach: HTML 5 i CSS 3. HTML służy do opisywania kodem treści naszej strony www, a CSS – do określania jak ma ta treść wyglądać.

Jak połączyć kod z grafiką? Najpierw należy ją pociąć, czyli z jednego pliku graficznego zrobić ich wiele – mniejszych. Dla przykładu, jeśli projekt strony wygląda tak jak pokazałem powyżej, to poszczególne elementy mogą być takie:

Zanim weźmiesz się za pisanie kodu, musisz więc przygotować pojedyncze grafiki – również w jednym ze wspomnianych wyżej programów graficznych.

A jak nauczyć się samego kodu? W zasadzie nie jest to trudne, wymaga tylko czasu. W Internecie znajdziesz bowiem wiele stron kursów języka HTML i CSS, które krok po kroku opisują oba zagadnienia.

Mamy grafikę i kod. Co dalej?

W zasadzie można na tym skończyć, bowiem Twoja strona internetowa strona nadaje się do opublikowania w Internecie. Aby to zrobić, musisz mieć hosting (serwer) i domenę, czyli adres swojej strony. Jedno i drugie bez problemu kupisz w internecie, a czasem możesz tez dostać za darmo. Rozwinę ten temat innym razem.

Większość stron internetowych tworzonych w dzisiejszych czasach jest bardziej rozbudowana od strony technicznej niż Twoja strona w tym momencie. Mają jeszcze jedną bardzo przydatną rzecz: system zarządzania treścią. Jest to panel, do którego logujesz się i bez pisania kodu HTML możesz dodawać nowe treści na swojej stronie. Jak się domyślasz, warto mieć taki panel, ponieważ znacznie przyspiesza i ułatwia on prace nad rozbudową Twojej strony www. Jednak jego podpięcie wymaga choćby podstawowej znajomości kolejnego języka jakim jest PHP. Tu sytuacja podobna – możesz się nauczyć tworzenia stron www z kursów dostępnych w Sieci. Jeden z nich znajdziesz na stronie, do której link podałem powyżej.

Jeśli zamierzasz stworzyć swoją pierwszą stronę www, polecam skupić się na pisaniu HTMLa i CSS, a PHP dodać ewentualnie potem.

Jak widzisz, tworzenie stron www to złożony proces. Najlepiej uczyć się go etapami, takimi, jakie podałem powyżej. Na stworzenie pierwszego serwisu daj sobie do miesiąca czasu. A jeśli chcesz budować strony dla innych, pracuj nad rozwijaniem swoich umiejętności przez przynajmniej rok. Przez ten czas zdobędziesz nieco niezbędnego doświadczenia.

www.000webhost.com