prowadzenie bloga firmowego

Reklamuj się przed założeniem firmy. Jak? Załóż bloga!

Zdaję sobie sprawę, że wielu czytelników tej strony nie myślało nigdy o zakładaniu bloga. Często powodem tego był po prostu brak wiedzy do czego można go wykorzystać. Zobacz więc, jak reklamować firmę przed jej założeniem!

Chciałbym Ci dzisiaj pokazać gotowe rozwiązanie, które ułatwi Ci zakładanie i rozwijanie firmy. Będzie to gotowa, sprawdzona recepta i wszystko będzie proste do wdrożenia, ponieważ oprzemy się na kreatorach stron www.

Moje rozwiązanie poznasz na końcu tego artykułu, ale najpierw przeczytaj wszystko od początku.

Zacznijmy od korzyści jakie możesz mieć zakładając bloga eksperckiego przed otwarciem firmy:

 • dajesz się poznać jako ekspert w swojej branży

 • znacznie łatwiej pozycjonujesz swój adres www w wyszukiwarce Google

 • zdobywasz czytelników zainteresowanych tym, na czym się znasz

 • uczysz się jak reklamować swój serwis w internecie

 • poznajesz innych ludzi o podobnych zainteresowaniach co Ty (może z tego wyniknąć świetna współpraca korzystna dla obu stron)

 • w momencie zarejestrowania firmy zamieniasz część czytelników bloga w pierwszych klientów

 • prowadząc dialog z czytelnikami bloga poznajesz ich potrzeby związane z tym, czym chcesz się zajmować, co pozwoli Ci dostosować ofertę firmy do ich potrzeb

Te wszystkie korzyści może Ci dać prowadzenie bloga eksperckiego. Za chwile omówimy je bardziej szczegółowo.

Czym jest blog ekspercki?

Blog zwany eksperckim to tematyczny blog, na którym publikujesz artykuły związane z jednym tematem - tym, na którym się znasz.

Kilka przykładów

Dentysta może prowadzić blog o najczęstszych problemach z zębami i sposobach dbania o higienę jamy ustnej.

Nauczyciel angielskiego może założyć blog na którym będzie publikował porady ułatwiające uczenie się, ciekawostki związane z Wielką Brytanią, zwroty z języka potocznego, itp.

Właściciel sklepu internetowego z rajstopami może pisać na blogu o rodzajach rajstop, sposobach łączenia ich z innymi elementami garderoby i o wszystkim, co może zainteresować klientów takiego sklepu.

Niemal każdy, kto zna się na czymś, może założyć na ten temat własnego bloga. Wystarczy tylko odrobina kreatywności i pomysły na wpisy posypią się jak z rękawa. Zajmiemy się tym nieco później.

Szukamy wiedzy, nie tylko usług

Najprawdopodobniej w Twojej branży istnieje wiedza, która dla Ciebie jest oczywista, ale dla Twoich klientów - nie. Jednak oni też chcieliby ją posiadać. Możesz się tą wiedzą dzielić właśnie na blogu i w ten sposób budować wokół siebie grono stałych, ufających Ci czytelników. Gdy przyjdzie czas, czytelnicy mogą zamienić się w klientów.

Mały przykład

Dwa i pół roku temu założyłem bloga o marketingu dla małych firm. Pisałem na nim o prostych rzeczach - dla mnie. Dla osób, które go czytały, wiele rzeczy było nowych i dzięki temu mogłem im pomóc zrozumieć różne zagadnienia.

W tamtych czasach nie miałem nawet strony www z ofertą (projektowałem strony internetowe). I wiesz co? Wystarczyło, że co jakiś czas w moich artykułach wspomniałem, że projektuję strony www - od pewnego momentu zaczęły się do mnie zgłaszać osoby zainteresowane założeniem strony www dla ich firmy.

Traktowałem tego bloga jak nienachalną reklamę mojej osoby. Koszt prowadzenia takiej reklamy: 0 złotych (no, może koszt serwera i domeny, ale tych dwóch używałem jeszcze do innych rzeczy, więc nie był to koszt stricte blogowy).

Rok po zaprzestaniu prowadzenia bloga nadal przychodziły zapytania od zainteresowanych współpracą osób. Dosłownie: rok po tym jak przestałem dbać o mój mały kawałek Sieci nadal dostawałem zapytania ofertowe.

Mechanizm działania tej reklamy był prosty. Właściciele małych firm szukali pewnych informacji w Sieci. Często trafiali na moje artykuły, na których te informacje publikowałem. Wiele z tych osób poczytała moje teksty i nigdy nie wróciła, ale byli też tacy, który oprócz wiedzy, potrzebowali też moich usług. W ten sposób dotarłem do nich bez nachalnej reklamy typu "jestem najlepszy, kup!!!". Czytali co mam do przekazania, dochodzili do wniosku, że znam się na tym, czego potrzebują i zlecali mi np. wykonanie strony www.

Istnieją też inne sposoby na wykorzystanie blogów, ale o tym potem.

Zanim otworzysz firmę - załóż i prowadź bloga

Widzisz, większość początkujących przedsiębiorców tego nie zrobi. Czemu? Bo większość początkujących przedsiębiorców tego nie robi. Jedni oglądają się na drugich.

Tymczasem właśnie blog ekspercki niejednej osobie pomógł rozwinąć dobrze prosperujący biznes.

Wróćmy do korzyści z prowadzenia bloga

...i porozmawiajmy o nich bardziej szczegółowo. Poniżej przeczytasz mój komentarz do każdej z korzyści prowadznenia bloga eksperckiego, którą wymieniłem wcześniej.

Dajesz się poznać jako ekspert w branży

Wyobraź sobie, że masz stronę internetową i chcesz ją pozycjonować w Google. Znajdujesz blog pozycjonera, który podpowiada jak pozycjonować strony www wyszukiwarce. Być może postanowisz spróbować zrobić to samodzielnie. Jeśli Ci się uda - plus dla Ciebie. Jeśli jednak nie będziesz miał efektów, być może uznasz, że trzeba to zlecić komuś lepszemu. Czy może Ci wtedy przyjść do głowy, żeby pozycjonowanie zlecić autorowi bloga, który znalazłeś?

Właśnie. Dzięki dzieleniu się swoją wiedzą (na pewno nie całą) pozycjoner nie dość, że dotarł do Ciebie, ale jeszcze zbudował w Twoich oczach wizerunek "tego, który się zna". Jeśli czytałeś jego blog przez dłuższy czas, na pewno też pamiętasz jego nazwisko lub nazwę jego firmy (lub markę).

Co ciekawe, takich osób jak Ty jest z pewnością dużo więcej, ponieważ raz napisany artykuł może przeczytać nawet wiele tysięcy osób! Raz dobrze wykonana praca zdobywa klientów przez długi czas.

Prowadząc bloga, wspierasz pozycjonowanie swojego serwisu www

Dzisiaj są takie czasy, że właściwie samym tworzeniem wartościowych treści możesz sprawić, że Google doceni Twoją stronę www i umieści ją wysoko w wynikach wyszukiwania. Pewnie jeszcze wrócę do tego tematu i opiszę go bardziej dokładnie, ale zapamiętaj teraz jedno: Google docenia aktualizowane, zadbane strony www z dobrą treścią (tak, potrafi to już ocenić!). Prowadzenie tematycznego bloga może Ci więc ułatwić reklamę w wyszukiwarce. W niektórych przypadkach będziesz mógł poradzić sobie zupełnie bez pozycjonera.

Zacznij więc już teraz pisać artykuły i umieszczaj je w swoim serwisie (nie ważne, czy nazwiemy go blogiem czy stroną www z artykułami/aktualnościami). Google będzie odwiedzało Twoją stronę i zacznie się proces pozycjonowania. Gdy założysz już firmę, dodasz do bloga tylko ofertę i już - strona firmowa gotowa i od razu masz ruch z Google! Wiesz ilu początkujących przedsiębiorców chciałoby mieć ruch na stronie od pierwszych dni istnienia ich firmy?

Ludzie cały czas zdobywają wiedzę za pośrednictwem internetu. Prawda jest taka, że przez większość czasu mają w dupie Twoją firmę czy ofertę - zupełnie ich ona nie obchodzi. Natomiast samo zdobywanie wiedzy na interesujące ich tematy - to zupełnie co innego.

Pisząc artykuły na konkretny temat, przyciągasz osoby zainteresowane nim. Nie ważne, czy są to osoby z jednego miasta, z całego kraju czy ze świata. Ważne, że interesuje je to, co piszesz.

To jest ważne, ponieważ są to Twoi potencjalni klienci.

Przypomnijmy ten dziwny przykład sprzed kilku akapitów: blogujący dentysta. Brzmi dziwnie, ale czy pomysł jest głupi? Nie, jeśli okaże się, że są osoby, które chcą czytać o polepszaniu stanu zębów i dziąseł. Mogą to być np. osoby, które chcą mieć uśmiech niczym z reklamy. One prawdopodobnie będą stałymi czytelnikami takiego bloga.

Nie wiem, czy taki istnieje, ale gdybym ja był dentystą, na pewno bym spróbował. Osoby, które zaczną go czytać, to świetny target dla działalności dentysty. Możesz przecież powiedzieć czytelnikom, że zapraszasz ich do swojego gabinetu i że na hasło "jestem z bloga" dostaną 10% rabatu.

Dentysta może też (jeśli pozwala na to etyka zawodowa) promować na blogu produkty pozwalające utrzymać nieskazitelną biel uśmiechu. Mógłby pisać opis + swoją opinię. Czy myślisz, że mógłby w ten sposób zwiększać sprzedaż? Na 100% się nie dowiemy, dopóki jakiś dentysta wdroży takie pomysły u siebie i pochwali się efektami w komentarzu pod tym artykułem. Ale szanse są duże.

Uczysz się jak reklamować swój biznes w internecie

Warto się tego nauczyć zanim założysz działalność - potem możesz po prostu nie mieć czasu na wgryzanie się we wszelkie szczegóły reklamy w internecie.

Prowadzenie bloga jest natomiast świetną okazją do poznania jak działa reklama w internecie. Bo wiesz - czytelników skądś musisz wziąć, sami raczej nie przyjdą. Gdy już posiądziesz choćby podstawy promowania się w Sieci, będzie Ci znacznie łatwiej robić to gdy już zarejestrujesz swoją firmę.

Nastały takie czasy, że reklamę w internecie możesz w pewnym stopniu zrobić sobie samodzielnie i do tego za darmo. Trzeba tylko wiedzieć jak to robić. Nie znam lepszego sposobu na nauczenie się tego, jak właśnie założenie, prowadzenie i promowanie tematycznego bloga.

Poznajesz innych ludzi o podobnych zainteresowaniach do Twoich

...i nie dość, że możesz się od nich wiele nauczyć, to jeszcze możecie nawiązać współpracę i czerpać z niej wiele korzyści.

W momencie zarejestrowania firmy zamieniasz część czytelników bloga w pierwszych klientów

Wielu przedsiębiorców zaczyna prowadzenie firmy od jej wypromowania. Niby rzecz oczywista, ale Ty, w momencie rejestrowania działalności gospodarczej, możesz być już wypromowany i mieć pierwszych klientów.

Prowadząc dialog z czytelnikami bloga poznajesz ich potrzeby

Jeśli dowiesz się, czego DOKŁADNIE potrzebują osoby z Twojej grupy docelowej, będziesz mógł tworzyć świetne produkty i oferować świetne usługi.

Wiele pomysłów na biznes powstało właśnie w ten sposób: rozmawiasz z ludźmi i zauważasz, że stale narzekają np. na brak jakiejś usługi. Wiesz więc, że jest na nią zapotrzebowanie.

Dialog z czytelnikami bloga eksperckiego może pomóc Ci zrozumieć Twoich potencjalnych klientów, ponieważ blog idealnie nadaje się do prowadzenia dialogu. To jedna z jego przewag nad firmową stroną internetową.

Możesz założyć stronę www z blogiem

Nie musisz zakładać strony www i osobno bloga. Mogą one stanowić jedno i uzupełniać się wzajemnie. W związku z tym, że na tej stronie skupiam się na kreatorach stron www, warto zauważyć, że każdy dobry kreator stron umożliwia łatwe umieszczenie na stronie bloga.

Jak już wspomniałem, możesz zacząć od założenia bloga, a potem dodać do niego ofertę, dane kontaktowe i inne elementy typowe dla firmowej strony www. Dzięki temu serwis będzie już dużo lepiej wypozycjonowany niż nowopowstała strona internetowa.

Zanim założysz firmę...

We wpisie o zakładaniu firmy pisałem, że warto przygotować się do jej prowadzenia. Jeśli będziesz chciał reklamować ją w internecie, to blog ekspercki, założony przed rejestracją działalności, będzie jednym z najlepszych działań jakie możesz podjąć.

Obiecane rozwiązanie: zaczynamy reklamowanie się przed założeniem firmy

Takie rozwiązanie właściwie nie jest niczym nowym. Zostało już wielokrotnie sprawdzone. Wystarczy, że zrobisz wszystko krok po kroku i już możesz zaczynać - to naprawdę proste!

 1. Zastanów się jaką firmę chcesz otworzyć. Pomyśl, kim będą Twoi klienci. Jakiej wiedzy będą potrzebować, żeby skorzystać z Twoich usług? Może warto ich wyedukować w temacie, którym chcesz się zająć?

 2. Zrób listę tematów, które możesz opisać już teraz, a potem - opisz je.

 3. W międzyczasie załóż bloga. Najprostszym rozwiązaniem będzie użycie kreatora stron internetowych. To rozwiązanie pozwoli Ci również łatwo rozbudować blog o działy typowe dla strony internetowej.

 4. Publikuj regularnie teksty na swoim blogu. Mówi się, że minimum to jeden wpis na tydzień, ale nadaj sobie tempo samodzielnie.

 5. Czytaj Eagle7.pl - będę tu opisywał metody na zdobycie ruchu na stronie internetowej/blogu.

 6. Gdy uznasz, że masz już dość dużą ilość stałych czytelników - zastanów się nad założeniem firmy.

Podsumowując, zacznij dzisiaj i pracuj regularnie.

Mam nadzieję, że taka forma promowania siebie spodoba Ci się i - przede wszystkim - okaże się dla Ciebie skuteczna. Pamiętaj, żeby cały czas się rozwijać i uczyć nowych rzeczy - tylko w ten sposób Twoja skuteczność wzrośnie.

Aha, jeszcze słowo na koniec. Planuję podpytać kilku przedsiębiorców o ich początki z blogiem. Czy macie jakieś pytania? Chętnie je im zadam. Wpis pojawi się niebawem.

www.000webhost.com