Wybór hostingu wpłynie na oglądalność strony internetowej

Jaki hosting wybrać?

Ostatnio było o hostingu i wiesz już, co to jest, więc dziś zastanowimy się, jaki hosting wybrać, aby Twoja strona internetowa dobrze działała i szybko służyła internautom.

Nie kupuj hostingu od popularnych marek

Moja zasada numer jeden. Cokolwiek zrobisz potem, nie będzie miało aż tak dużego wpływu na działanie Twojej strony internetowej jak wybór hostingu od jednej z dużych, znanych marek z serwerami. Dlaczego? Ponieważ płaci się w nich dużo, ale nie otrzymuje za te pieniądze tyle, ile w mniejszych firmach otrzymasz znacznie taniej.

Ja przepraszam bardzo, ale jesli firma hostingowa oferuje mi "hosting dla Wordpressa" za 450 złotych rocznie, a ja potrzebuję jedynie mikro stronki dla góra kilkuset-kilku tysięcy odwiedzających, to z doświadczenia wiem, że w zupełności mi wystarczy hosting za stówkę, albo nawet niecałą. I okaże się pewnie jeszcze, że ten tańszy jest lepszy (m.in. szybszy).

Popularne marki nie mają zwykle dobrych ofert, bo bazują na obsługiwaniu właścicieli stron www, którzy się na tym nie znają. Duży budżet reklamowy pozwala wytworzyć przekonanie, że dana marka jest znana - a w takim razie musiało ją wybrać wcześniej wielu internautów.

Powierzchnia hostingu nie ma (prawie) znaczenia

Nie ważne jest to, czy hosting daje Ci sto czy milion gigabajtów powierzchni. Na jedną stronę potrzebujesz maks kilkaset megabajtów i kilka giga na pocztę email, jeśli chcesz ją mieć w domenie strony (np. kontakt@twojastrona.pl). Rzadko kto potrzebuje więcej powierzchni, więc nie trzeba się tym zbytnio ekscytować.

Liczba baz danych

Do jedtej strony internetowej na Wordpressie potrzebujesz jednej bazy danych. Jeśli natomiast Twoja strona www to "czysty" HTML i CSS (ewentualnie jakieś PeHaPy), to baz potrzebujesz tyle, ile... będziesz używał. Może chcesz uczyć się łączenia się z bazą za pomocą kodu? Jesli nie, to baz może w ogóle nie być na hostingu.

Pomoc techniczna

To ważny parametr, bo pomoc specjalisty od hostingu przydaje się zawsze wtedy, gdy coś się dzieje z Twoją stroną. Albo wtedy, gdy akurat jesteś zajarany/a pracą nad swoim serwisem, a tu nagle - trach i coś nie działa. Masz tedy ochotę czekać godzinami na pomoc techników od serwera?

Ja też nie.

Kopie zapasowe strony wykonywane przez hosting

Jeśli nie wiesz, jaki hosting wybrać, bo masz na oku kilka, to sprawdź, ile kopii zapasowych Twoich plików i bazy danych wykonują dziennie. Nie raz mnie to uratowało, bo teoretycznie każdy powienien sam wykonywać swoje backupy (zamiast liczyć na firmę hostingową), ale klienci nie zawsze to wiedzą. I jak już napsują, to przychodzą i mówią "Zrób pan".

Jaki hosting polecam Ci wybrać?

Ja libię Hekko i bardzo lubię Atthost. To dwie marki hostingowe, które nie tylko mnie do siebie nie zniechęciły, ale także - zachęciły z czasem :)

www.000webhost.com