Tworzenie strony internetowej jest sztuką

Jak stworzyć i prowadzić firmową stronę www tak, żeby skutecznie zdobywała klientów?

Jeśli dopiero zastanawiasz się jak stworzyć stronę www dla swojej firmy, to dobrze trafiłeś. W niniejszym artykule chciałbym pokazać Ci na co powinieneś zwrócić uwagę, żeby strona skutecznie docierała do Twoich potencjalnych klientów.

Musisz bowiem wiedzieć, że samo techniczne zbudowanie strony nie jest wcale najważniejszym etapem jej tworzenia. Zanim zlecisz tę pracę warto zaplanować kilka ważnych szczegółów.

Na początek: po co Ci strona www? Jaki jest jej cel?

Widzisz, wiele małych firm tworzy stronę www nie zastanawiając się dokładnie jakie zadanie ma ona spełnić. Jest to niestety duży błąd. Dopiero jeśli będziesz wiedział jakich konkretnych efektów spodziewasz się po swojej stronie www, będziesz w stanie je osiągnąć.

Musisz mieć więc cel strony internetowej. Im taki cel będzie dokładniej opisany, tym lepiej dla Twojego biznesu.

Zobacz kilka przykładowych pomysłów na wykorzystanie serwisu www wraz z celami:

 1. Strona ma przedstawiać ofertę firmy internautom, którzy jeszcze o nas nie wiedzą i zamieniać ich w klientów. Cel: internauta po zapoznaniu się z ofertą firmy dzwoni do nas i zamawia nasze produkty.

 2. (przykład np. dla firmy sprzedającej meble) Mamy potencjalnych klientów, którzy już widzieli część naszych produktów. Chcemy pokazać im ich więcej, ale nie mamy ich przy sobie. Dajemy im więc wizytówkę z adresem strony www, na której znajdą zdjęcia wszystkich produktów i ostatnie nasze realizacje. Cel: taki sam jak wyżej.

 3. Mamy zupełnie nowy produkt, nieznany na rynku. Zanim zaczniemy go sprzedawać, chcemy wyedukować potencjalnych klientów w zakresie używania go (kiedy się przydaje, jak go używać, itp.) i zbudować listę pierwszych klientów. Na stronie umieścimy artykuły opisujące nasz produkt, ale bez oferty (jeszcze jej nie mamy). Cel: internauta zapisuje się na newsletter, na którym będzie dostawał więcej informacji o naszym produkcie. Gdy nasza oferta będzie gotowa, subskrybenci newslettera zobaczą ją jako pierwsi - prawdopodobnie będą to nasi pierwsi klienci.

 4. Nasz produkt jest trudny w używaniu. Klienci często dzwonią z powtarzającymi się pytaniami. Umieścimy na stronie bazę wiedzy o naszym produkcie: przykłady zastosowań, dokładny opis składu, przeciwwskazania i zalecenia, opinie innych klientów, itp. Cel: zmniejszyć liczbę klientów dzwoniących do firmy o 50% przez nauczenie ich, że wszystkie niezbędne informacje znajdą na stronie www.

Jak widzisz, strona internetowa może mieć wiele różnych zastosowań. Zauważ też, że każdy cel jest jakąś akcją wykonaną (lub właśnie nie wykonaną, jak w punkcie 4.) przez internautów.

Cele strony internetowej należy bowiem określać precyzyjnie i dobrze jest je spisać. Co konkretnie ma powodować strona www? Zamiast odpowiedzieć: internauta ma się zainteresować ofertą, napisz na przykład: po odwiedzeniu naszej strony www internauta odwiedza nasz sklep i wie, czego potrzebuje a my mu to dajemy. Inaczej mówiąc, ustal, po czym poznasz, że cel został osiągnięty.

Zainteresowaliśmy internautę naszą ofertą nie jest konkretnym celem.

Internauta spędził na naszej stronie 5 minut lub dłużej (to wbrew pozorom dużo - w większości przypadków) - to konkretny i mierzalny cel.

Wspomniałem o mierzalności, ale pozwól, że wrócimy do niej nieco później.

Treść strony www

Masz już cel lub cele Twojej firmowej strony internetowej. Teraz zastanówmy się, co powinno na stronie być, aby prowadziło internautę do zrealizowania naszego celu. Powinien iść po nitce do kłębka.

Właśnie teraz jest czas na przygotowanie treści strony. Przez treść rozumiem:

 • teksty

 • zdjęcia

 • wykresy

 • pliki do pobrania

 • itp.

Zbierz/stwórz treść właśnie teraz, a nie po nawiązaniu współpracy z twórcą strony. Dlaczego? Ponieważ treść jest na stronie najważniejsza. Grafika ma się do niej dopasować, ma wobec niej służebną rolę. Skoro więc to grafika ma być dopasowana do treści, oczywiste jest, że najpierw musimy tą treść mieć przygotowaną.

Tu moja mała dygresja. Zajmowałem się projektowaniem stron internetowych przez kilka lat. Zaobserwowałem nieczęste, ale raczej przykre zjawisko: klient zleca wykonanie strony www. projektant słucha wytycznych i bierze się do pracy. jednak po pewnym czasie klient rozmyśla się i zmienia koncepcję strony mimo, że jest ona już po części wykonana. Klient dziwi się, że projektant chce podnieść cenę wykonania strony. Tymczasem nic w tym dziwnego - w trakcie prac okazało się, że projektant będzie musiał spędzić nad stroną więcej czasu niż planował, stąd cena idzie do góry.

Przygotowując treści i planując swoją stronę na samym początku unikniesz takiej sytuacji.

Jak stworzyć stronę www technicznie?

W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości stworzenia strony www. Możesz ją nawet zbudować samodzielnie. Tak jak już wspomniałem, to, w jaki sposób ją zbudujesz, jest mniej ważne. Ważne, żeby wybrany sposób prowadził internautów do obranego przez Ciebie celu - właśnie to jest najważniejsze.

Omówmy kilka możliwości jakie masz do wyboru.

Zatrudniamy freelancera

Freelancer jest to specjalista, który nie pracuje na stałe dla jednej firmy, a raczej nawiązuje współprace. To dość popularny sposób świadczenia usług związanych z komputerami, dlatego wielu projektantów stron internetowych wybiera właśnie taką formę pracy. Nie chcę tu robić nachalnej reklamy, ale choćby właścicielka tego bloga, Pani Małgorzata, jest freelancerem.

Zaletą skorzystania z usług doświadczonego freelancera jest z jednej strony doświadczenie (którego zwykle nie mają zbyt wiele dorabiający sobie studenci lub tzw. "syn sąsiada"), a z drugiej strony dobra cena - freelancer to nie firma, która ma lokal, pracowników i inne podobne koszty, na które musi zarobić. Wybór freelancera może się więc okazać najtrafniejszy.

Specjalistyczna firma

Zamiast freelancera możesz też zatrudnić do wykonania strony www specjalistyczną firmę. Licz się z wyższymi kosztami, ale też pamiętaj, że dzięki temu możesz liczyć na pomoc większej liczby specjalistów: masz wtedy do dyspozycji grafika, programistę, copywritera. Każdy z nich zajmie się swoją częścią pracy nad Twoją stroną internetową. Od takiego zespołu możesz i powinieneś oczekiwać więcej.

Kreatory stron internetowych

Kreatory stron www są jednym ze sposobów na samodzielne zbudowanie strony internetowej. Używając jednego z nich, możesz znacznie zaoszczędzić na zlecaniu prac specjalistom, ale musisz całą stronę stworzyć samodzielnie. Zamiast pieniędzy musisz więc poświęcić swój czas. Nie masz też doświadczenia, które posiadają wymienieni wcześniej specjaliści. Kreatory mają jedną wielką zaletę, której nie wykorzystuje większość firm korzystających z tych aplikacji. Wspomnę o niej kilka akapitów dalej.

Systemy zarządzania treścią

Systemy zarządzania treścią są nieco podobne do kreatorów stron www. Jeden z nich, Wordpress, jest szeroko omawiany na tej stronie, czyli na sekretystronwww.pl. CMSy (skrócona nazwa systemów zarządzania treścią) tym się różnią od kreatorów, że:

 • CMS instalujesz na własnym (wynajętym) hostingu, podczas gdy do kreatora jest on dodawany gratis

 • sam musisz zadbać o zainstalowanie go na wspomnianym hostingu

 • szablony graficzne w kreatorach są łatwe do przebudowania, podczas gdy szablony stworzone dla CMSów wymagają znajomości choćby kodu HTML i CSS

 • CMSy dają Ci o wiele większe możliwości rozbudowania swojej strony www - strona z kreatora może mieć tylko takie funkcje, które stworzyli twórcy danego kreatora

 • CMS należy co jakiś czas aktualizować - kreator jest aktualizowany i rozwijany przez twórców

 • w razie potrzeby, właściciel dobrego kreatora pośpieszy Ci z pomocą. W przypadku CMSów możesz natomiast liczyć zwykle na pomoc uzyskaną na forach internetowych

Do Ciebie należy teraz wybór i odpowiedź na pytania:

 • czy chcę sam zająć się moją stroną?

 • czy mam na to czas?

 • czy chcę się tego nauczyć?

 • a może lepiej zaufać doświadczonej osobie i zlecić wszystkie prace?

W zależności od Twoich odpowiedzi wybierz jeden z opisanych wyżej sposobów na stworzenie strony www dla swojej firmy.

Testuj i poprawiaj swoją stronę www

Widzisz, stworzenie strony internetowej to nie koniec prac nad nią. Jeśli chcesz, żeby była naprawdę skuteczna w zdobywaniu Twoich klientów, jest to tak naprawdę dopiero początek.

Teraz przyjdzie bowiem czas na testowanie Twojej strony www. Zadbaj o to, żeby Twój serwis miał zainstalowany system statystyk oglądalności. Co Ci on da? Oto kilka przykładowych zalet:

 • dowiesz się, skąd internauci przychodzą na Twoją stronę www

 • dowiesz się, czy treść Twojej strony jest dla nich interesująca (czy spędzają na niej sporo czasu? czy oglądają wiele działów? a może tylko zaglądają i po chwili wychodzą?)

 • dowiesz się kim ci internauci są (ile mają lat, jakie są ich zainteresowania, gdzie mieszkają, itp.)

 • sprawdzisz, która reklama jest najskuteczniejsza w przypadku Twojej firmy, a która jest tylko stratą czasu

Ja zwykle polecam darmowy system Google Analytics. Możesz poprosić wykonawcę strony o dołączenie go do niej, a jeśli budujesz serwis samodzielnie - dość łatwo zainstalujesz Analytics w każdym popularnym CMSie i w każdym dobrym kreatorze stron.

Jak testować stronę www?

Chodzi o to, żeby wyciągać wnioski z tego, co widzimy w statystykach.

Przypuśćmy, że zleciłeś pozycjonowanie strony w Google i jednocześnie zleciłeś reklamę banerową w lokalnym portalu informacyjnym.

Po pierwsze, możesz sprawdzić ile osób przyszło na Twoją stronę na skutek każdej z tych dwóch form reklamy.

Po drugie, dowiesz się, jak bardzo zainteresowane Twoją ofertą były osoby pochodzące z tych dwóch źródeł - po prostu sprawdź czas spędzony na stronie i liczbę obejrzanych działów.

Dowiedz się też, czy internauci wykonali pożądaną akcję, np. wypełnili formularz kontaktowy.

W naszym przykładzie może się okazać, że:

 • pozycjonowanie sprowadziło na Twoją stronę www 200 internautów, a reklama banerowa tylko 50

 • osoby, które trafiły na Twoją stronę z Google spędziły na stronie średnio 30 sekund, podczas gdy osoby zachęcone banerem - dwie i pół minuty, pięć razy więcej!

 • Tylko 7 osób (3,5%) "z Google" wypełniło formularz kontaktowy, natomiast wśród osób pochodzących z portalu formularz wypełniło aż 17 osób (ok 30%!).

Mając takie dane i znając koszty każdego z wybranych kanałów reklamowych, możemy zdecydować, czy warto jest inwestować pieniądze w oba, czy może z jednego z nich zrezygnować, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na reklamę w tym drugim kanale.

Takie właśnie zbieranie danych i wyciąganie wniosków jest sposobem na sukces w marketingu internetowym. I mam dla Ciebie dobrą wiadomość: większość mikro i małych firm tego nie robi!

Zmieniaj i sprawdzaj skuteczność

Jest jeszcze jeden sposób na przeprowadzanie testów strony internetowej. Chodzi o zmianę jej samej, na przykład tekstów (zwłaszcza nagłówków), czasami zmianę grafiki na nieco inną, albo ułożenia elementów na stronie. Zbierz wszystkie ważne informacje (czas odwiedzin, ich liczbę, ilość zrealizowanych celów, itp) przed zmianą, a potem wprowadź modyfikacje strony i znów zbadaj dane. Może się okazać, że nowsza wersja strony lepiej prowadzi internautę do realizacji celu, ponieważ jest np. czytelniejsza.

Wspomniałem, że kreatory stron www mają ukrytą zaletę, którą mało kto widzi. Jest to właśnie możliwość swobodnego zmienienia właściwie dowolnego elementu strony. Jeśli natomiast nie chcesz wykonywać tych prac samodzielnie - po prostu je zleć. I testuj jak najwięcej elementów. Poświęcone środki zwrócą Ci się z nawiązką.

www.000webhost.com