obrabianie zdjęć w Irfan View

Jak obrabiać zdjęcia w Irfan View do Internetu?

Zauważyłem, że jedną z rzeczy jakie sprawiają trudności przy samodzielnym tworzeniu strony www za pomocą kreatora jest przygotowanie zdjęć do publikacji w internecie. Dlatego dziś zajmiemy się właśnie zdjęciami: jak je obrobić, aby dobrze wyświetlały się na naszej stronie?

Dla kogo jest ten wpis?

Wpis jest dla osób początkujących, które jeszcze nie doszły do tego jak należy przerabiać zdjęcia.

Czego się nauczymy?

Podstawowe operacje na zdjęciach, które musisz opanować to: kadrowanie, zmniejszanie rozmiaru i zapisywanie w odpowiednim formacie. Dodatkowo, czasem przydaje się umiejętność nałożenia filtra na zdjęcie (np. filtr przerabiający obraz kolorowy na czarno-biały), ale z tym bym nie przesadzał, więc tylko o takiej możliwości wspomnimy.

Założenia. Co chcemy uzyskać?

Zakładam, że masz zdjęcie wykonane aparatem cyfrowym i że znajduje się ono gdzieś na Twoim dysku twardym. Standardowo, zdjęcia z aparatu mają duże rozmiary np. 3000 x 4000 pikseli. Dla porównania, ekran większości komputerów wyświetla obraz o szerokości np. 1366 pikseli i wysokości 768 pikseli. Jak widzisz, zdjęcie skopiowane z aparatu jest za duże i koniecznie musimy je zmniejszyć.

Dodatkowo, fotografie te "ważą" np. 4 megabajty każde, a to dużo jak na umieszczanie ich na stronie. Musimy je więc jakoś zmniejszyć i "odchudzić". To drugie w dużej mierze uzyskamy przez zmniejszenie rozmiarów, ale są i inne możliwości.

Czasem przydaje się też możliwość skadrowania zdjęcia, czyli pozostawienia tylko jego części, resztę usuwając.

To wszystko dzisiaj zrobimy.

Program do obróbki: Irfan View

Ja użyję do podstawowej obróbki zdjęć programu Irfan View. Jest to aplikacja darmowa do zastosowań niekomercyjnych i edukacyjnych (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Program możesz pobrać stąd.

Irfan View prezentuje się tak:

tak wygląda irfan view

Otwórz dowolne zdjęcie w programie Irfan View. Ja użyłem takiego:

Na początek proponuję zrobić jedno ustawienie, które sprawi, że będzie nam się wygodniej pracowało. Kliknij kolejno na Widok -> Opcje wyświetlania (w oknie) -> Dopasowuj obrazy do okna. Teraz zmaksymalizuj okno programu. Od tej chwili każde otwarte zdjęcie, nie ważne jakiego rozmiaru, dopasuje się do okna programu Irfan View. Dzięki temu np. zdjęcia będą widoczne w całości, zamiast w kawałku ;)

Wykonaj kopię zdjęcia

Zanim zaczniemy, pamiętaj, żeby na wszelki wypadek zrobić kopie zdjęć, które chcesz przerobić. Pracuj na tych kopiach, a oryginały trzymaj gdzie indziej (lub odwrotnie). To pozwoli Ci uniknąć straty, gdyby edycja zdjęcia nie poszła po Twojej myśli.

Kadrowanie zdjęcia

Zaczniemy od kadrowania. Aby skadrować zdjęcie, należy zaznaczyć obszar, który chcemy zostawić. W tym celu kliknij w dowolnym miejscu zdjęcia i bez puszczania przycisku myszki przeciągnij w inne miejsce. Narysuje się szary kwadrat, a raczej obramowanie tego kwadratu.

Każdą z krawędzi możesz przesunąć w dowolne miejsce tak, aby wewnątrz kwadratu znalazło się to, co chcesz zostawić na zdjęciu.

Wszystko poza nim zostanie usunięte. Za zdjęciu, w moim przypadku, zostaną właściwie tylko kolarze.

Ok, mamy już zaznaczony obszar zdjęcia, który nas interesuje. Teraz z menu wybierz Edycja -> Kadruj (przytnij) zaznaczone.

Program usunął niepotrzebne elementy zdjęcia.

Mimo, że zdjęcie mieści się nam na ekranie, to z pewnością jest dużo większe (jeśli zostało wykonane aparatem cyfrowym). Irfan View po prostu na chwilę dopasowuje je (zmniejsza) do rozmiaru okna. Musimy je koniecznie zmniejszyć na stałe.

Możesz sprawdzić jak duże jest w rzeczywistości zdjęcie przez klikając na Obraz -> Informacje. Pojawi sie okienko, które powie nam kilka interesujących rzeczy. Spójrz na takie dane:

Rozmiar pierwotny (czyli ten przed kadrowaniem): u mnie 3000 x 4000 pikseli

Rozmiar obecny: u mnie 2478 x 1702 pikseli

Rozmiar na dysku: u mnie 3,14 Megabajta

Są to zbyt duże parametry, jeśli chodzi o publikację w Sieci, na Twojej stronie www.

Zmiana rozmiaru zdjęcia

Zmieńmy je. Zamknij okienko. Potem przejdź do Obraz -> Zmień rozmiar obrazu. Zamiast tego możesz użyć skrótu klawiaturowego Ctrl + R - będzie szybciej ;)

Widzimy dwa pola: Szerokość i wysokość.

Musimy je zmienić na mniejsze. Ważne, aby przed zmianą upewnić się, że pole Zachowaj pierwotne proporcje boków jest zaznaczone.

Ja zwykle zmieniam tylko wysokość zdjęcia - szerokość zmieni się sama. Wpisz w pole Wysokość liczbę np. 700. Kliknij OK.

Nic się nie stało?

Stało się, tylko na pierwszy rzut oka nie widać tego. Zobacz teraz ponownie Obraz -> Informacje (Ctrl + I). Spójrz na pole Rozmiar obecny. Druga wartość to 700, pierwsza dopasowała się tak, żeby zachować proporcje zdjęcia.

Teraz nasza fotografia nadaje się do tego, aby umieścić ją na stronie internetowej. Musimy ją tylko zapisać do pliku.

Zapisywanie pliku + kompresja

Przy okazji zapisywania zadbamy o to, żeby zmniejszyć "wagę" naszego zdjęcia. Przejdź do Plik -> Zapisz (w katalogu pierwotnym) lub Zapisz jako. W tym pierwszym przypadku program będzie chciał zapisać zdjęcie w tym samym folderze, z którego je otworzyłeś. W drugim przypadku sam wybierzesz lokalizację.

W oknie, które się pojawi, wpisz nazwę pliku. Zauważ, że p prawej jest dodatkowe, małe okienko. Na górze tego okienka jest suwak. Ustaw go na wartość od 80 - 90. Ja zwykle ustawiam 85 :)

Po co jest suwak?

Ustawia się nim tzw. stopień kompresji zdjęcia. Im mniejsza wartość, tym mniej "waży" zdjęcie (to dobrze), ale też tym brzydsze ono jest. Zobacz, dla przykładu:

 

Chodzi o to, żeby zdjęcie zajmowało jak najmniej miejsca na dysku, ale było jak najlepszej jakości. Wartości od 80-90 sprawdzają się najlepiej.

I to wszystko! Przygotowałeś swoje pierwsze zdjęcie do umieszczenia w internecie. Zrób to samo z innymi fotografiami. Jeśli masz ich dużo, będzie to trochę żmudne. Istnieją programy, które automatyzują ten proces, ale nie chciałem zaczynać omawiania tematu od nich właśnie - przyjdzie na nie czas.

www.000webhost.com