O domenach w kreatorach stron www - czy domena należy do mnie czy do właściciela kreatora?

Czytam czasami na forach internetowych, że tworzenie strony www za pomocą kreatora nie jest najlepszym pomysłem. Argument jest taki, że tak stworzonej strony nie można w razie czego przenieść na inny serwer. Postanowiłem zgłębić temat.

Żeby można było przenieść stronę, potrzebujemy dwóch elementów: domeny (adresu strony) i samej treści wraz z grafiką. Dziś zajmiemy się domenami. Jak to z nimi jest? Czy jeśli zrezygnuję z danego kreatora, to czy domena przepada?

Jeśli kupiłeś domenę - jest Twoja. Jeśli dostałeś ją za darmo - niekoniecznie

Widzisz, gdy tworzysz stronę za pomocą kreatora, masz zwykle dwie możliwości:

  1. skorzystać z darmowej domeny dołączanej do kreatora, np. mojastrona.jimdo.com

  2. kupić domenę na własność (np. mojastrona.pl) i podpiąć ją do strony z kreatora

Pierwsza możliwość jest darmowa, ale gdy zrezygnujesz z danego kreatora - stracisz również adres strony. To jedyna sytuacja, w której w razie przenosin strony nie możesz zabrać adresu ze sobą. Mówiąc inaczej, jeśli zrezygnujesz z kreatora, tracisz domenę. Zaraz się zastanowimy, jakie są tego konsekwencje.

Druga możliwość daje Ci pełną swobodę zarządzania domeną. Możesz ją podłączyć do strony z kreatora, ale równie dobrze możesz zrezygnować z kreatora i przenieść domenę na stronę, którą zaprojektuje Ci projektant. Masz pełną dowolność.

Sprawdziłem pod tym kątem dwa kreatory stron, które opisałem na Kreatorem.pl do tej pory: Jimdo i Wix.

Duża wada domen darmowych

Jeśli założysz stronę pod darmową domeną (np. mojastrona.jimdo.com), a potem taki adres wypromujesz wśród swoich klientów lub internautów, to zgadnij co się stanie, gdy będziesz chciał zrezygnować z kreatora? Stracisz oczywiście adres strony, a cały wysiłek włożony w promowanie go i wszystkie pieniądze pójdą na marne. Będziesz musiał kupić nową domenę i reklamować stronę od nowa.

Poza tym, uważam, że darmowe domeny dla firm to nieporozumienie. Im poważniej potraktujesz swoją stronę, tym więcej klientów Ci ona przyprowadzi.

Widzisz, ten blog też mógłby być pisany pod darmowym adresem np. kreatorem.wordpress.com. Nie skorzystałem jednak z takiego rozwiązania, bo:

  1. koszt domeny .pl to zaledwie kilkadziesiąt złotych rocznie

  2. nie stracę domeny, gdy będę chciał coś zrobić z blogiem, na przykład przenieść go na większy/lepszy serwer

Gorąco polecam więc od samego początku kupić domenę dla strony www i wtedy promować stronę. Zwróci Ci się to w przyszłości.

Stronę z kreatora można więc bez problemu przenieść - jeśli domena będzie Twoja

Jak więc widzisz, nie ma żadnego problemu z przeniesieniem strony z kreatora do innej firmy. Może inaczej, sprecyzujmy: strony (grafiki, treści) pewnie nie przeniesiesz, ale jeśli możesz przenieść domenę, to co za problem podłączyć ją na przykład do innego kreatora, poświęcić kilka godzin i zbudować ją od nowa? Żaden problem.

Cena - czy warto kupić domenę w firmie oferującej kreator stron www?

To zależy.

Jeśli w cenie kreatora dostaniesz domenę gratis, to warto z niej skorzystać. Będzie ona Twoją własnością (właściciel kreatora tylko ją dla Ciebie zarejestruje, będzie jakby pośrednikiem) i w przypadku ewentualnej rezygnacji z kreatora możesz ją zabrać ze sobą.

Jeśli domenę musisz dokupić samodzielnie (np. jak w przypadku kreatora Wix), warto rozejrzeć się i sprawdzić, czy nie znajdziesz lepszych cen. Domenę kupioną w firmie A możesz spokojnie podłączyć do strony z kreatora B. Jeśli kiedyś się okaże, że nie masz takiej możliwości - proponuję od razu zrezygnować z takiego kreatora.

Gdzie kupić domenę?

Jeśli zdecydowałeś się kupić domenę w zewnętrznej firmie, pamiętaj, że nie wszystko złoto co się świeci. Na tym rynku jest mnóstwo "atrakcyjnych" ofert, które na dłuższą metę są zupełnie nieopłacalne.

Popularne są na przykład domeny .pl za zero złotych lub za złotówkę na pierwszy rok. Po roku należy oczywiście domenę przedłużyć i wtedy płacimy już regularną cenę. Zwykle okazuje się, że jest ona dość wysoka, ponieważ firma musi sobie "odbić" stratę związaną z promocją na pierwszy rok (firma, rejestrując dla Ciebie domenę, również ponosi koszty).

Przykładowo, domena .pl za pierwszy rok może kosztować w promocji 1,23 zł brutto, ale już po roku - 123 zł brutto. Każdy kolejny rok to również koszt 123 zł brutto.

Dla porównania, w innej firmie domena .pl na pierwszy rok kosztuje 12 zł brutto, a po roku - 50 zł brutto. Każdy kolejny rok to również koszt 150 zł brutto.

www.000webhost.com