Co to jest hosting strony www?

Jeśli zamierzasz właśnie stworzyć stronę internetową dla swojej firmy, często zapewne słyszysz o tym, że potrzebny Ci jest hosting. W tym wpisie wyjaśnię Ci, to to jest hosting, a także podpowiem, czy jest on potrzebny do każdej strony www (np. czy kreatory stron również go wymagają?)

Co to jest hosting? To proste!

Hosting to miejsce na Twoją stronę www, na którym będzie ona umieszczona. Wiesz, każda strona www składa się z plików (między innymi, bo jest jeszcze baza danych) i te pliki muszą się gdzieś znajdować - na konkretnym komputerze podłączonym na stałe do Internetu i posiadającym odpowiednie orpogramowanie. Ten komputer to serwer, a hosting to USŁUGA przechowywania Twojej strony na tym serwerze. Można wręcz mówić zamiennie: hosting albo hostowanie.

Hosting do Wordpressa

Jest tak, że każde oprogramowanie, które można zainstalować na hostingu www, ma swoje wymagania, zarówno jeśli chodzi o oprogramowanie na nim zainstalowane jak i ustawienia. Na przykład taki Wordpress pracuje najednych hostingach lepiej, a na innych gorzej. To dlatego mówi się o czymś takim jak "hosting Wordpress" - jest to nic innego jak usługa idealnie dopasowana do wymagań Wordpressa.

Czy hosting jest ważny? Co z szybkością?

Hosting jest ważny, ponieważ od jego jakości zależy to, czy Twoja firmowa strona www będzie działała stabilnie oraz szybko. O szybkości jeszcze opowiem w innym wpisie, ale teraz zapamiętaj to: im szybsza jest Twoja strona, tym chętniej będą ją odwiedzali internauci, a także nieco wyżej będzie się wyświetlała w wynikach wyszukiwania Google.

A szybkość zależna jest między innymi od hostingu. Jeśli serwery, na których przechowujesz swój serwis www używają dysków SSD (zamiast starszych HDD), a także mają zainstalowane oprogramowanie Nginx (zamiast mniej wydajnego Apacha), to można już spodziewać się, że strona będzie "chodziła" nieźle.

Czy każda strona www wymaga hostingu?

Nie. Albo inaczej: tak, każda strona wymaga hostingu, ale nie każdym hostingiem Ty się musisz przejmować. Dlaczego? Ponieważ są np. kreatory stron www, czyli aplikacje zainstalowane NA CZYIMŚ HOSTINGU i udostępnione Tobie oraz innym internautom. Po prostu zakładasz w nich konto i już możesz tworzyć swoją stronę internetową.

Wordpress.com czy Wordpress.org?

Ile razy widziałeś już wpis na ten temat? Na tym blogu też będzie ;)

Ale do rzeczy: główna różnica między tymi dwoma Wordpressami jest taka: ten pierwszy instalujesz na własnym hostingu, a ten drugi - nie. Czyli z tym pierwszym możesz zrobić co Ci się tylko podoba (choćby zainstalować dowolne wtyczki), a ten drugi organicza wiele rzeczy. Ale daje Ci spokój: nie musisz zajmować się techniczną stroną działania Twojej... strony.

Awarie hostingu

Czasami zdarzają się awarie hostingu, nieczęsto, ale się zdarzają. Zauważ, że żadna oferta serwerowa nie twierdzi, że ma 100% niezawodności. Zwykle jest podawana liczba 99,9%. To tzw. uptime - czas, przez który Twoja strona powinna dobrze działać, przynajmniej według zapewnień marki hostingowej (zwykle ta deklaracja jest oparta na faktach).

Nie znaczy to jednak, że nie należy się zabezpieczać na ewentualne awarie. Dobre firmy hostingowe wykonują regularne kopie zapasowe Twoich plików i baz danych (niektóre nawet kilka razy dziennie!), ale i tak warto liczyć na siebie i robić podobne kopie co jakiś czas - samodzielnie. Ale o tym będzie innym razem.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wiesz już, co to jest hosting i wiesz, że nie zawsze będzie Ci on potrzebny.

www.000webhost.com